Filmový festival v Lecce udělil Znojmu Grand Prix Italia

Propagační film města Znojma pro rok 2013 z produkce VideoBrothers se jako jediný český film dostal do užšího výběru Mezinárodního filmového festivalu Tourfilm v italském Lecce. V kategorii reklamních spotů s turistickou tematikou získal nejvyšší ocenění Grand Prix – special award.

 

“Porota mezinárodní soutězě ocenila vyjímečné filmy s tématy ekologická turistika, kulturní turistika, náboženská turistika a také udělila Speciální cenu pro všeobecně zaměřené propagační spoty, jakým je i náš film o Znojmě,” raduje se Vítězslav Otruba, který si přiletěl cenu osobně převzít.

 

Italský Tourfilm Festival vznikl v Benátkách v roce 1962. Od té doby vyhlašuje každoročně nejlepší filmy o celosvětových turistických destinacích. Spolu s českým festivalem Tourfilm v Karlových Varech tak patří k nejstarším festivalům v Evropě.

Tourfilm Lecce

“Na letošní 51. ročník se přihlásily filmy z 60-ti států světa. Každý rok se soutěže účastní přes 300 filmů. Odborná porota složená z režisérů, novinářů a specialistů na cestovní ruch vždy vybere několik desítek filmů, které má veřejnost možnost shlédnout přímo na festivalu. Nejlepší z finalistů získají ocenění, která jsou již pátým rokem předávána v Italském Lecce,” popisuje Cosimo Durante, prezident festivalu.

Grand Prix Italia

Znojmo na sebe může být dvojnásob hrdé, neboť se mu dostalo ocenění na jihu Itálie, tedy ve slunném kraji dobrého vína, což je označení pasující stejně výstižně právě na Znojmo.

 

Na turistických festivalech jsou znojemská videa tradičně úspěšná. Vzpomeňme například loňskou cenu poroty, kterou si z Karlových Varů odvezl film o Znojemském vinobraní, či 1. místo z Tour Region Filmu za film Znojmo – město s přívlastkem z roku 2010. Tentokrát se však jedná o první velký mezinárodní úspěch, který je o to větší, že pochází z festivalu s tak dlouhou tradicí.