Trendem turistických videí jsou krátké spoty

Ještě před pár lety jsme se v poptávkách po natočení propagačních filmů měst či krajů setkávali s požadovanou délkou kolem 5 – 10 minut. Takovým zadavatelům jsme se vždy snažili vysvětlit, že i poloviční délka videa by byla pro udržení divácké pozornosti až moc. Jako maximální stopáž doporučujeme 2,5 minuty.
 

V posledních letech se situace začala obracet. Zatímco dříve jsme tvořili jako bonus ke dvouminutovému videu zkrácenou verzi v délce např. 30 nebo 60 sekund, dnes již sami klienti krátké stopáže vyžadují a preferují. Stejné je to u propagačních spotů firem a produktových videí.
 

Třeba při natáčení fashion videí pro nákupní galerii Myslbek byla požadovaná délka videí 15 sekund. Spoty jsou k vidění v kategorii Fashion. Místo jednoho dlouhého videa dnes vznikají série krátkých tematických spotů. Také například skiareál Lipno, pro který pravidelně natáčíme letní i zimní propagační videa, se vydal tímto směrem.
 

Loňské 3 zimní spoty, každý v délce 15 a 30 sekund, doplnily letos 3 letní videa ve stejných stopážích. Tentokrát jsme pro změnu jako bonus navíc dodali “prodloužené” video v délce 45 sekund poskládané z těch nejlepších záběrů ze všech tří spotů.
 

Podobný vývoj nastal také v případě spolupráce s Jihomoravským krajem. V roce 2017 jsme pro Jižní Moravu natočili minutový propagační film zastřešující veškeré hlavní oblasti a aktivity. O dva roky později jsme na spolupráci navázali ovšem tentokrát již sérií úzce zaměřených spotů.
 

Jedno video vniklo na téma Adrenalinová Morava, druhé prezentovalo dosud neobjevená a méně známá místa. Přestože mají videa jen cca půl minuty, každé z nich prezentuje hned 3 oblasti či atrakce. Navíc jsme při natáčení mysleli i na to, aby vznikl dostatek dalších záběrů pro případ, že bychom měli v budoucnu sestříhat samostatná videa o jednotlivých turistických cílech.
 

Jak ovlivní množství spotů rozpočet?
 

Každé video je jiné a vzniká jiným způsobem, takže nejde úplně snadno paušalizovat, zda je levnější vytvořit jedno minutové video nebo 2 půlminutová. Jsou projekty, kde během jednoho až dvou dnů natočíme dostatek materiálu třeba na 3 krátké spoty. Jindy však jedno půlminutové video natáčíme ve třech různých dnech na třech různých místech.
 

Turistická propagační videa VideoBrothers

Turistická propagační videa VideoBrothers

Hlavní cena z festivalu Tourfilm 2020

Video propagaci je vhodné vnímat komplexně jako ucelený balíček více různých délek pro různá použití. Spíše než množství a délka výstupů ovlivňuje cenu časová a realizační náročnost celku. Nesnažíme se vám nabízet více spotů, aby se tím navýšil rozpočet. Naopak, rádi vám připravíme zkrácenou či prodlouženou verzi v ceně. Naším cílem je využít svěřené prostředky efektivně a nastavit výstupy, jejich délky a počet tak, aby plnily co nejlépe svůj účel a diváka zaujaly.
 

Z hlediska využitelnosti na sociálních sítích je větší množství krátkých videí užitečnější než jedno dlouhé a lze je přesněji zacílit. Také průměrná délka eventových videí, kde byly dříve obvyklé 2 – 3 minuty, se ustálila v rozmezí 1 – 1,5 minuty.
 

„S klukama z VideoBrothers je opravdu radost pracovat. Je to již několikátá spolupráce s nimi a stále je vše naprosto dokonalé. Kluci jsou opravdovými profesionály ve svém oboru. Spolupráci chceme určitě udržet a videotvorbu našeho areálu vždy svěříme do jejich rukou,” chválí Stanislav Hohl z marketingu LIPNO SERVIS s.r.o.
 

„Společnost VideoBrothers jsme si vybrali na základě dobrých referencí a četných ocenění ze soutěží zaměřených právě na oblast cestovního ruchu. Oceňujeme profesionální přístup, bez kterého by se do tak krátkého časového úseku jen stěží podařilo vměstnat všechny turistické atraktivity Jihomoravského kraje. Děkujeme a doporučujeme,” vzpomíná na spolupráci Zuzana Vojtová z Centrály cestovního ruchu Jižní Moravy.