Video nebo Rozšířená realita? Kdo vyhrál a proč?

Během platnosti státem nařízených omezení v souvislosti s Korona virem řešilo mnoho firem, jak nahradit zrušené akce. V podobné situaci byl i Znovín Znojmo. Tradiční jarní Putování po vinicích, které navštěvují desetitisíce milovníků znovínských vín, nemohlo za daných okolností proběhnout. Tato akce je výjimečná tím, že umožní zákazníkům, ochutnat vzorky vín přímo ve vinicích.
 

Při hledání náhradního řešení se vedení společnosti obrátilo na naši produkci. V průběhu posledních 10 let jsme pro Znovín natáčeli prakticky veškeré jejich akce související s vinařskou turistikou. Nabízela se tak možnost nějakým způsobem využít staré záběry. Nakonec k tomu ale nedošlo. Při tvorbě nabídky jsme proti sobě postavili 2 odlišné přístupy.
 

Na jedné straně bylo natočení 18 zcela nových videí o jednotlivých vínech a na straně druhé vytvoření mobilní aplikace a 18 animací, které by se formou rozšířené reality zákazníkům zobrazily po namíření telefonu na láhev s vínem. Sami jsme byli zvědaví, jak to celé dopadne.
 

Jaké byly plusy a mínusy obou řešení?
 

Rozšířená realita Znovín zaujala a možnost zobrazit zákazníkovi efektně přímo na produktu něco víc než údaje z etikety se líbila i nám. Řešení je to atraktivní a moderní. Nevýhodou bylo množství různých lahví a nedostatek času na kvalitní realizaci tolika animací, programování a testování aplikace. Jak je zřejmé z videa, Znovín se rozhodl pro řešení formou natáčených videí. Svoji online verzi putování nazval e-Putování 2020.
 

Výhodou videí je jejich autenticita, pestrost a rychlost vzniku. S kamerou jsme vyrazili přímo do vinice. Vzali jsme s sebou vína a osvědčené průvodce, které návštěvníci znají z běžných putování. Takto v menším počtu lidí a bez autobusů jsme se mohli vydat i na běžně nepřístupná místa, kde klasické putování ani probíhat nemůže. Jedinou nevýhodou tak byla nutnost natáčet v rouškách nebo alespoň dodržovat rozestupy.
 

Znovín Znojmo Putování 2020

Znovín Znojmo Putování 2020

Znovín Znojmo Putování 2020

Celá realizace trvala včetně natáčení přesně 18 dnů. Během prvních 3 dnů jsme objeli 10 viničních tratí, natočili celkem 8 hodin materiálu a v průběhu následujících dvou týdnů z něj sestříhali 18 videí v celkové délce 25 minut. Ochotně nám zapózovaly dokonce i ještěrky, cvrček, ledňáček nebo koně na projížďce.
 

Znovin reference
 

„Práci VideoBrothers známe a využíváme již od roku 2010, a proto výběr dodavatele pro natočení série 18 videí pro e-Putování 2020 byla jasná volba. Oceňujeme profesionální přístup, maximální nasazení, nadšení, preciznost a rychlost zpracování.
 

Znovín Znojmo Putování 2020

Znovín Znojmo Putování 2020

Znovín Znojmo Putování 2020
 

Videa mají smysl pro detail a svižný příběh. Stále s kolegy vzpomínáme na ty skvělé dny, které jsme při natáčení prožili. Těšíme se na další spolupráci,” hodnotí spolupráci s VideoBrothers Eva Gargelová z marketingu Znovínu Znojmo.
 

„V březnu až květnu jsme evidovali přes 80 procent tržeb, což mělo málokteré vinařství. Natočení osmnácti krátkých videí i s ochutnávkou nám tržby ještě zvedlo, což se projevilo nejvíc v červnu, kdy jsme dokonce pozorovali růst proti loňsku. Když to shrnu: posunulo nás to,“ rekapituluje průběh koronavirové krize Pavel Vajčner, předseda představenstva Znovínu Znojmo.
 

Znovín Znojmo Putování 2020

V reakci na pozitivní vývoj prodejů a kladné ohlasy zákazníků se Znovín rozhodl v novém konceptu pokračovat také na podzim během 2. vlny koronaviru. Tentokrát se natáčelo 4 dny, jednotlivá videa jsme mírně zkrátili a navýšili jejich počet rovnou na 25. Oproti jarnímu putování, které se zaměřilo jen na vinice, jsme divákům nabídli ještě pestřejší pohled do zákulisí vzniku vín a fungování samotného Znovínu.
 

Kromě ručního i strojního sběru hroznů jsme natáčeli také v archivních sklepech, lahvovně, skladu nebo třeba vodním mlýně a klášteře. Celková hrací délka podzimních videí se vyšplhala na rovných 30 minut a od začátku natáčení po zveřejnění uběhlo jen 25 dnů. Stejně jako na jaře, i tentokrát si mohli zákazníci zakoupit prezentovaná vína za zvýhodněnou cenu. Všechna videa z podzimního e-Putování neleznete na youtube a webu Znovínu Znojmo.